Google+

WIELKA WARSZAWSKA OD KUCHNI

7

15 października 2014 - autor: MIŚKA

DSC_2119

– Mamo, mamo, nie uwierzysz! Byłem na torach, gdzie ścigają się konie! I jutro też będą dużo biegły, a ja nie mogłem dobiec do mety!

Mniej więcej tak przywitał mnie syn po powrocie ze stolicy. Heniek zrobił mu niespodziankę i zabrał na Służewiec w przeddzień Wielkiej Warszawskiej.

Od razu powróciły wspomnienia z wizyt na torze: te odległe, widziane jak przez mgłę, gdy byliśmy na Wystawie Zwierząt Hodowlanych, podczas której zapałałam chęcią posiadania nutrii o długich i pomarańczowych zębach (dodam, że niespełnioną chęcią) oraz te bliższe, gdy wchodziliśmy na tor jako hodowcy, gdy nasz Jard biegł w Derby, gdy wdrapywaliśmy się na dach pierwszej trybuny, bo tam mogli stać tylko wybrańcy. W tym towarzystwie koniarzy, sławnych hodowców i trenerów, pośród dzieł sztuki wiszących na ścianach trybun, w zgiełku plotek:  „A słyszałeś…?” i wspomnień: „A pamiętasz jak…” czułam się jak zagubiona księżniczka czekająca na słowa spikera: „Bomba w górę”, „Ruszyły!” oraz „…i jeszcze prosta, długa służewiecka”.

A tu proszę, kolejne pokolenie wchodzi na tor i nie może zebrać wszystkich myśli w całość, tylko krzyczy oglądając zdjęcia:

– Tam byłem, popatrz, o tam, tam biegłem!!!

DSC_2117

Faktycznie, dzień przed najstarszą w Warszawie i najważniejszą gonitwą imienną koni trzyletnich i starszych, na służewieckim torze do celownika dobiegał mój syn. Z powodu braku konkurencji trudno orzec, czy wygrał gonitwę i czy w ogóle bieg można gonitwą nazwać, ale na pewno był pierwszy. Stanął również na podium, a wcześniej przechodził tunelem łączącym tereny treningowe z torem wyścigowym.

DSC_2100

DSC_2106

Jeśli weźmiemy pod uwagę architekturę toru, ten podziemny tunel, a w zasadzie cała przestrzeń Służewca, ciągle robi wrażenie.

DSC_2104

Trzeba wspomnieć, że warszawski tor wciąż jest uznawany za najpiękniejszy i najnowocześniejszy z tego typu obiektów powstałych przed wojną. Jego głównym architektem był Zygmunt Plater – Zyberk, który zaproponował modernistyczny, okrętowy styl. Utworzono więc dwa tory: piaszczysty treningowy i trawiasty wyścigowy, postawiono trybuny: I – reprezentacyjną, z pomieszczeniami administracyjnymi i lożami dla VIP-ów, II – głównie z miejscami stojącymi, mieszczącą ok. 4500 osób i III – posiadającą wyłącznie miejsca stojące dla ok. 7000 widzów. Ta ostatnia nie została oddana do użytku wcale, druga jest w chwili obecnej remontowana,[i] do pierwszej trzeba mieć wejściówki, choć niekoniecznie dostają je ci, którzy hodują bądź posiadają konie startujące w wyścigach. Cóż, nie każdy może być VIP-em…

DSC_2101

DSC_2086

DSC_2098

Wokół toru rozciągają się też stajnie treningowe, padoki – w tym do dekoracji, karuzele, rekreacyjne tereny zielone.

Oczywiście, syn nie mógł nie zauważyć ciągnika z wałami służący do przygotowania nawierzchni toru oraz maszyny startowej. Te wynalazki techniki zapewne na dłużej pozostaną w pamięci siedmiolatka niż rzeźby zdobiące teren.

DSC_2123

DSC_2133

Tak więc dzień przed wielką gonitwą na Służewcu działo się wiele, wszyscy pracowali, aby następnego dnia waleczne konie miały jak najlepszy start. Jak wyglądała Wielka Warszawska syn na żywo nie zobaczył. Zerkał w ekran telewizora i przypominał sobie, gdzie był i co widział. A jak potoczył się wyścig? Zobaczcie sami:

My tyko chylimy czoła przed zwycięzcą – trenerem Walickim, przed dżokejami i przede wszystkim przed końmi, które tak dzielnie pędziły po laury 101 Wielkiej Warszawskiej.

DSC_2110

[i] por. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_wy%C5%9Bcig%C3%B3w_konnych_S%C5%82u%C5%BCewiec oraz http://torsluzewiec.pl/?page_id=108

Reklamy

7 thoughts on “WIELKA WARSZAWSKA OD KUCHNI

  1. Jak zwykle pięknie napisane. Pozdrawiamy

  2. 5000lib pisze:

    Gratuluję zwycięzcy! Pozdrowiania dla piszącej te słowa!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Google Translate

  • 90,146 VISIT

MOST POPULAR

Archiwum

%d blogerów lubi to: