Google+

POCZTA BALONOWA I STULECIE WALK O TWIERDZE PRZEMYSL

2

21 lipca 2014 - autor: MIŚKA

Żołnierz Przemyśl stare

Dookoła Przemyśla rozciąga się dwa pierścienie tworzące niegdyś twierdzę. Przez lata wojen i zapomnienia uległy nieuchronnemu zniszczeniu, jednak są tacy, którzy starają się przepiękne zabytki przywrócić do świetności, chronią znalezione w nich szpargały, opowiadają historie – w zasadzie stają na głowach, by ocalić pamięć.

W stulecie walk o przemyskie forty urządzono huczne rocznicowe obchody: pojawili się zaproszeni goście, wyświetlono filmy o tematyce wojennej na Rynku Starego Miasta, zorganizowano inscenizacje, stylizacje, kiermasze staroci oraz smakołyków rodem z Galicji.

Nie udało nam się uczestniczyć w całym trzydniowym programie obchodów. W zasadzie byliśmy jedynie na ich małym, ale uważam że istotnym wycinku.

W niedzielę, po siedemnastej, zapakowaliśmy dzieciaki do samochodu i pojechaliśmy obejrzeć przelot poczty balonowej. Kartki do wysłania można było nabyć na stoisku Poczty Polskiej ustawionym przed ratuszem. Przemiłe panie stemplowały każdą kartkę na wzór tych sprzed stu lat, kiedy obowiązywała podwójna cenzura. Kartki nabyliśmy, ale nie zdążyliśmy wysłać. Liczymy, że dojdą te od dziadków.

Balon Przemyśl stare

 

Ustawiliśmy się w najdogodniejszym widokowym punkcie patrząc jak balon napełnia się gorącym powietrzem. Szumowi ognia towarzyszyły historie poczty balonowej opowiadane przez komentatora oraz muzyka wygrywana przez orkiestrę wojskową. W końcu wojak, w towarzystwie dwóch długonogich ślicznotek (mniemam, że to też stylizacja pań sprzed lat), dostarczył do kosza worki z pocztą. Obok mnie dzieci przebierały nogami domagając się, by balon wreszcie poleciał. Jeszcze pamiątkowe zdjęcia starym zabytkowym aparatem, jeszcze uśmiechy i pozdrowienia, jeszcze ostatnie pożegnania  i cumy zostały rzucone. Balon wzniósł się w powietrze rozwijając pod sobą długi, pokaźny transparent z napisem „Twierdza Przemyśl”. Głowy wszystkich uniosły się do góry. Na koniec zabrzmiał Marsz Radetzkiego.

Celem pilotów był Fort W I „Salis Soglio” w Siedliskach, jednak za plecami usłyszałam rozmowę panów: „Zwijamy się. Leci do Buszkowic. Taki wiatr. Co poradzić.” Gdzie w końcu piloci usiedli na ziemi – nie wiem. Ale ważne, że polecieli dając widzom poczucie dumy i radości.

orkiestra, Przemyśl stare

My powędrowaliśmy na lody, pod fontanny i w końcu do parku. Miałam nadzieję, że wdrapiemy się na Wzgórze Wzniesienie, gdzie miała odbyć się inscenizacja: „Zdarzyło się sto lat temu, czyli opowieść o miłości, wojnie, tęsknocie i nadziei”, ale dzieciaki zdezerterowały powołując się na rozbite kolano oraz zniewalające zmęczenie. Trudno. Może za kolejne sto lat…

PL. Niepodległości, Przemyśl stare

Wieża i katedra Przemyśl stare

park Przemyśl stare

Wróciliśmy więc do domu mijając tych, którzy dzielnie zdobywali wzgórze na nogach, bądź też za pomocą wyciągu krzesełkowego; przejrzeliśmy zdjęcia i film będący naszą pamiątką z rocznicowych obchodów; do kolekcji szpargałów dołożyliśmy zakupione i ostemplowane kartki.

A teraz, kiedy minęła okrągła rocznica, kiedy ci, co dumnie puszyli się przed mikrofonami i widownią spokojnie łapią oddech, kiedy nagłówki gazet zmieniają się na informujące o współczesnych problemach i bolączkach ludzkich, pozostaje mieć nadzieję, że Twierdza Przemyśl obroni się przed zniszczeniem i zaniedbaniem, że przetrwa pamięć.

balon patrolowy Przemyśl stare

Reklamy

2 thoughts on “POCZTA BALONOWA I STULECIE WALK O TWIERDZE PRZEMYSL

  1. Aga pisze:

    Super klimat na tych zdjęciach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Google Translate

  • 90,146 VISIT

MOST POPULAR

Archiwum

%d blogerów lubi to: