Google+

TWIERDZA PRZEMYSL

Dodaj komentarz

11 lipca 2014 - autor: MIŚKA

IMG_0261

Kiedy Austro – Węgry zadecydowały o wzniesieniu twierdzy w okolicach Przemyśla wiadomo było jedynie, że to wyborowa lokalizacja. Jak zawsze na realizację planów zabrakło funduszy, a w obliczu wojny pochopnie kończono budowę fortyfikacji. Pewnie nikt nie myślał o tym, że żołnierzy za grubymi murami dopadnie głód, że polegnie ich tylu podczas walk z Rosjanami, że będą się wycofywać i wracać. Forty miały chronić i pozostać niezdobyte.

Duża część z zabudowań przetrwała obie wojny światowe, a teraz poddaje się największemu wrogowi jakim jest czas. Potężne mury pamiętają indywidualne historie żołnierzy – ich wiarę w zwycięstwo, chwile chwały, tęsknotę za domem, cud przyjaźni aż do śmierci, a także cierpienie, choroby, nędzę, rany,…

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Przechodząc pustymi korytarzami, salami czy bramami dostrzegam to, co zniszczone, złamane, zapomniane. Są jednak śmiałkowie, którzy w stulecie bitwy o Twierdzę Przemyśl, przeniosą ludzi w czasie, podejmą próbę ożywienia namiętności, tęsknot, cierpień i nadziei sprzed lat.

Nie będę rozpisywać się o fortach, ich znaczeniu, konstrukcji, losach. Częściowo wspomniałam już w historii Sabatówki o szlaku i wspomnieniach Jana Vita. Jednak zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmu wprowadzającego do przygotowanej rekonstrukcji oraz do odwiedzenia strony moderowanej przez Tomka Trojnara, a opisującej przemyską twierdzę. Poniżej wpisu znajdują się informacje o obchodach stulecia walk o Twierdzę Przemyśl, wspomniany film oraz baner umożliwiający wirtualny spacer po naszym niesamowitym zabytku.

 

 

 

„W 2014 roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, w której kluczową rolę odgrywała Twierdza Przemyśl będąca jedną z największych twierdz ówczesnej Europy. Sto lat temu cały świat śledził nagłówki gazet i wstrzymywał oddech na wieści o odbywających się tutaj walkach. To w przemyskiej Twierdzy ważyły się losy nie tylko naszych ziem ale i całej Europy.

Pragnąc oddać hołd, tym którzy walczyli w Twierdzy Przemyśl i zachować pamięć o tych, którzy żyli w naszym mieście wiek temu, przygotowano szereg imprez i przedsięwzięć związanych z Obchodami 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl (Twierdza Przemyśl 1914-2014).

Tak jak 100 lat temu Przemyśl widniał na pierwszych stronach światowej prasy – tak dziś, w czasach pokoju pragniemy światu przypomnieć, że Twierdza Przemyśl jest ważnym elementem dziedzictwa historycznego kulturowego dla wszystkich narodów Europy.”

(Informacja z http://www.przemysl.pl/nasze_miasto/28271.html)

Twierdza Przemyśl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Google Translate

  • 87,287 VISIT

Archiwum

%d blogerów lubi to: