Google+

DZIENNIK Z WAKACJI – CZ.III

11

24 września 2013 - autor: SABATOWKA

https://sabatowka.wordpress.com/2013/09/20/dziennik-z-wakacji-cz-ii/

Dzień czwarty. Sabatówka.

DSC_0726

Konie rżą: „Wypuść nas na trawę, już!”. Akcja zatrzymuje cały korowód na jabłkach. Taśma wytyczająca bieżnię leży na ziemi. Cholera, dziki tu chyba były! Dobrze, że konie poszły szybko na pastwisko. Dalanda i Drobinka też wyszły. Jest zimno. Nie wiem jak dzieci, ba, wszyscy dookoła mnie, mogą chodzić w koszulkach lub samych bluzach, bo ja marznę w dwóch.

DSC_0106

DSC_0122

DSC_0145

DSC_0149

DSC_0175

DSC_0201

DSC_0207

DSC_0210

DSC_0286

DSC_0321

DSC_0329

Dzieci biegają na ogród i do domu jak z przysłowiowym piórem. Skoro biegają, to możemy obrać kierunek na pastwisko – ja, Kuśmix, Trutka, Biscuit, Kryśka, Vigo i lala też. Skąd wiem, że będę taszczyć tę lalę z powrotem…? Konie są na miejscu, nawet idą kawałek za nami. Wracamy. W końcu trzeba obiad zrobić, zająć się Zmarzlinkiem, nalać świeżą wodę do poideł.

Oczywiście, jak przychodzi pora spędzania, zwierzaki wykazują się kompletną ignorancją. Z odsieczą kroczą Marta i Wujek Zygmunt, a kroczą konkretnie, bo chcą jechać w teren. No to ja na Akcję i na padok. Akcjuszek chodzi trochę z fochami, ale w końcu stawiam na swoim. Świetnie jest tak pogalopować po trawie!

DSC_0455

DSC_0489

Dlaczego Atmosfera modli się nad jedzeniem? Znowu jakiś problem? Czyżby wymię Dalandy nabierało? Kilka razy sprawdzam. Spokój. W końcu dokańczamy film. Cztery podejścia do jednego półtoragodzinnego filmidła to nie lada wyczyn. Idziemy spać. Oby całą noc (choć z Trutką pomiędzy nami).

(Iwona)

 

Dzień czwarty. Dartlo.

DSCN4754

Jedziemy do Dartlo. Widoki zapierają dech w piersiach (rozedma płuc pewna). Najpierw przeprawiamy się przez rzekę: my przez mostek, który stoi tylko dlatego, że się przyzwyczaił, konie idą przez wodę same. Themo ustawił je w kolejkę, a potem pierwszego zachęcił do przeprawy bardzo niedelikatnie – gałęzią. I one wszystkie przeszły pomiędzy ogromnymi głazami, pokonując wściekły, rwący nurt.

DSCN4774

DSCN4760

DSCN4761

DSCN4766

W ogóle konie są wspaniałe. Wspinają się jak kozice, bez wahania pokonują wąskie na szerokość jednego kopyta trawersy, prócz tego, co uskubią na popasach, nie dostają nic do jedzenia, a wciąż są pełne energii. Mój wierzchowiec nazywa się Nikora.

Droga jest piękna i tyle, a my mamy milion pytań, które chcielibyśmy postawić przewodnikowi! Niestety, Themo mówi wyłącznie po gruzińsku, natomiast my ani trochę. (Zresztą, niby dlaczego Themo miałby się uczyć innego języka, skoro początki gruzińskiego sięgają IV-IIIw p.n.e., czasów panowania króla Parnawaza I i biedne gruzińskie dzieci znacznie wcześnie zaczęły przeżywać traumę szkolną.) Próbuję dogadać się na migi, ale sukces jest mierny. Myślę, że gdyby w naszej grupie była jakaś nastolatka, rozmowa na migi stałaby się łatwiejsza. Wspaniale wzmocniłoby to koncentrację Themo. A my mamy mały problem, bo Marzena jest po bardzo poważnej kontuzji kolana odniesionej na nartach i po ponad dwóch godzinach nieustannego schodzenia w dół musi chwilę odpocząć. Dziewczyny oddelegowują mnie do przełożenia prośby naszemu przewodnikowi. Za pomocą gestów oczywiście. Nie ma sprawy, zaczynam. Niestety, kiedy gładko przechodzę do zdania: „…wtedy jej mąż powiedział, że może jechać, bo nic jej nie będzie…”, orientuję się, że Themo patrzy jakoś dziwnie i wyraźnie szuka drogi ucieczki. Nie kontynuuję tłumaczenia, bo głupio zostać w środku gór bez przewodnika.

DSCN4800

DSCN4813

DSCN4817

Jedziemy dalej. Docieramy do Dartlo. Boże, jak pięknie!!! Zatrzymujemy się koło ruin kościoła, a wtedy z fasonem dogania nas czarne Mitsubishi i parkuje kilka centymetrów od naszych stóp. To nasz gospodarz – Dimitri. Młody, wesoły i odpowiednio do okoliczności podchmielony (wczoraj było święto).

Kwatery mamy świetne. Obok, na dziedzińcu, młody chłopak pracowicie układa z kamieni coś, co wygląda jak zwieńczenie komina. Pytam Dimitria:

– Co to?

– Sekret. A wy skąd?

– Sekret. – Odgryzam się i już jesteśmy kumplami.

Ordynuję mu kawę, dokładam aspirynę i obiecuję, że do wieczora będzie jak nowy.

Sami idziemy buszować po wsi, gdzie pyszni się sześć średniowiecznych wież, każda kolejna wyżej od poprzedniczki.

– Do tej ostatniej, żeby dojść, trzeba być młodym i sportiwnym – podpada mi znowu Dimitri.

DSCN4846

DSCN4855

DSCN4844

Gosia z przewodnikiem w ręku podejmuje wyzwanie. My za nią. I wtedy spotykamy etnografa.

Przemiły człowiek, malarz, tłumacz, fotograf, rzeźbiarz i erudyta opowiada nam wszystko o Dartlo. Nic nie jest dla niego tajemnicą: ani legendy, ani historia, ani zwyczaje. To prawdziwa kopalnia wiedzy, która przekracza pojemność naszego bloga.

Wieczorem zasiadamy do uczty z naszym gospodarzem (jak nowy), etnografem i przewodnikiem górskim i gadamy, gadamy, …

Na dziedzińcu Gruzinka przy trójstrunowej gitarze pięknie śpiewa tradycyjną pieśń. Śpiewa o Tuszetii, gdzie kocha się przyjaciół, a wrogów wita zbrojnie. Etnograf wznosi toast: „Za Jego Wysokość Przypadek, który pozwolił nam się spotkać i – choć nigdy już się nie zobaczymy – który sprawi, że będziemy o sobie pamiętać.”

NzM zwrócił mi uwagę, że nie korzystam z jego zapisków. Słusznie. Poniżej one, bez zmian.

(Gośka)

Dartlo.

DSCN4871

Ser, chaczapuri, barszcz, sałatka z buraczków, sałatka jarzynowa, grzyby, surówka z kapusty, chleb, szaszłyk, wino, chacha.

Kraj poznaje się przez jego kuchnię. I tyle.

(Heniek)

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

11 thoughts on “DZIENNIK Z WAKACJI – CZ.III

 1. mrsbearfoot pisze:

  ♥ all the photos! Amazing scenery, also!

  ~Lindy

 2. lovely sepia in the top shot!

 3. Pani Peonia pisze:

  Świetna opowieść. Musze wrócić do początku…

 4. Amy pisze:

  That is a beautiful post! Thank you so much for the tour!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Google Translate

 • 87,287 VISIT

Archiwum

%d blogerów lubi to: