Google+

ZONA DOSKONAŁA

Dodaj komentarz

16 czerwca 2013 - autor: SABATOWKA

DSCN1125_1600x1200

W Sabatówce lazaret. Po prostu lazaret. Najmłodsze pokolenie kichając, z wielkim wdziękiem potraf wyciągnąć z choroby pewne korzyści w postaci dodatkowego czytania bajek, oglądania filmów w czasie dłuższym niż ustalony, czy słodyczy. Średnie pokolenie kładzie tapetę na twarz i wlecze się do pracy. W stadninie zaś trwa nieustanny dialog żywcem wzięty z utworu „Dziad i baba”: „Połóż się, jesteś chora”,  „Nie jestem”, „Jesteś – mówię – czemu nie słuchasz?”, „To Ty się nie słuchasz, nigdy nie słuchasz jak do Ciebie mówię”, i tak dalej.

Ewidentnym dowodem na słabość organizmu jest pojawienie się na stole makaronu z salsą. To danie nie wymaga żadnego wysiłku – makaron (o zgrozo!) kupuję. Salsę siekam w malakserze wrzucając wszystko co mam, a więc : oliwę, pomidory, cebulę, czosnek (dużo), paprykę, chili (chili dodaję do wszystkiego z wyjątkiem herbaty i lodów) i zioła, a zwłaszcza kolendrę. Dwa szybkie przyciśnięcia guzika turbo i już. Jeszcze tylko trochę wody z gotowania makaronu, sól i pieprz.  Salsy nie podgrzewam tylko mieszam z gorącym makaronem. W ten sposób ratuję swój honor gospodyni domowej i nie stoję przy garach z gorączką. No i trochę tych witamin łykniemy.

Nie licząc lokatorów w stajni, jedynym zdrowym mieszkańcem jest Kapsel. To zadziwiający pies. Wydaje się, że jest z nami od dawna. Spokojny, niekłopotliwy, ogromnie pożyteczny przy sprowadzaniu koni.  Śledzi z uwagą każdy nasz ruch, jest chętny do pomocy. To poważny gospodarski pies. Z pogardą patrzy na rzucane frisby czy patyki. Nie dla niego idiotyczne zabawy z piłką. Równym truchtem biegnie wdłuż pracującego ciągnika lub siedzi w kabinie za plecami NZM, zagania niesforne źrebaki, robi awanturę, gdy Jagodzianka dobiera się do wózka z paszą.

W nocy, kiedy łapie mnie atak kaszlu, wstaje i z niepokojem w oku stoi ptzy łóżku. Tak, Kapsel to świetny kumpel.

DSCN1153_1600x1076

Na przełomie maja i czerwca wyjechały od nas cztery konie. Najpierw, na letnie wakacje w Bieszczadach, udały się Baśka i Ezra.

DSCN1126_1600x1104

Obie mocno zaawansowane w lata – są już dobrze po trzydziestce. Ich załadunek do przyczepy nie sprawiał żadnych kłopotów, mimo że na szerokość ledwie się w niej mieszczą, ale nie zawsze tak było. Po raz pierwszy właściciel ładował je parę kilometrów od naszej stajni, gdyż – ze względu na stan drogi – dojazd przyczepą był wątpliwy. Od nas pojechał wierzchem w wyznaczone miejsce. Kiedy parę godzin później  przejeżdżałam tamtędy, okazało się, że Baśka gwałtownie cofając się rozcięła mu rękę aż do kości. Jakoś załadowaliśmy klacze do trailera, a Raula odstawiliśmy do szpitala. Jak to często bywa, nieszczęścia chodzą parami i w leczeniu wystąpiły komplikacje. Od tej pory Raul zdecydowanie unika załadunku Baśki.

Ta zimnokrwista kobyła oprócz niechęci do weterynarza i wchodzenia do przyczepy dysponuje ogromną siłą. Pamiętam transport, kiedy w trakcie jazdy zdecydowała się opuścić pojazd. Metodycznie  i spokojnie cofała się, a kolejne zabezpieczenia trzaskały jak zapałki. Po tej jeździe została nam lekko zdefasonowana rampa i dziwny dla obserwatorów obyczaj. Otóż, gdy NZM wyjeżdża z klaczami Raula z gospodarstwa, ktoś inny – najczęściej ja, osoba którą w dalszej części wpisu określać będę jako ŻD (żona doskonała) – biegnie na skróty za autem potrząsając batem i groźnie pokrzykując: „Baśka, nawet nie próbuj!!!”. Po dwóch kilometrach jest już wszystko ok.

Nauczyliśmy się też dokładnie wypytywać o pogodę w Bieszczadach bowiem kolejne wyjazdy uświadomiły nam, że piękna wiosna w Bełwinie wcale nie oznacza tego samego w pobliskich górach.

A oto i Baśka z Ezrą u siebie.

DSCN1124_1600x1200

Na nowe miejsce pojechały też Femina i Freska. Stajnia w Lipie została właśnie ukończona przez ich właścicieli. Oto okolica – spójrzcie jak tam pięknie.

DSCN1151_1600x1200

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Google Translate

  • 90,029 VISIT

MOST POPULAR

Archiwum

%d blogerów lubi to: